Site Rengi

İç ve Dış Seo Uygulamaları

16.05.2020
130

İç SEO uygulamaları, web siteniz üzerinde yaptığınız her türlü SEO bazlı optimizasyonun karşılığıdır. Seo dostu yazılımlar, içerikler ve aklınıza gelebilecek her tür site içi uygulama. Bunların hepsini listelemek mümkün değil fakat artık standart halini almış bazı iyileştirmeler mevcut.

Özgünlük kontrolü gibi. Web sitenize girişini yaptığınız içeriği kopyalar, internetteki onlarca kopya kontrol aracından birine yapıştırırsınız. Programı başlattığınızda size % bazında ne kadar orijinal bir içeriği paylaşmak üzere olduğunuz bildirilir. Çalışma mantıkları da basittir. İçerikten kısa bir kesit alır, daha önce böyle bir cümlenin indexlenip, indexlenmediğini kontrol eder. Arama motorlarının da içeriklerinize uyguladığı yöntem aslında en basit şekliyle budur.

Bir diğer uygulama da sayfa açılış hızınızın ölçülmesidir. Bunu doğrudan Google’ın kendi aracı olan üzerinden ölçebilirsiniz. Web sitenizin URL’sini girin ve analiz et butonuna tıklayın. Eğer sayfa açılış hızınız 1.5-2 saniyelerden yüksek ise bu sizin arama motorları nezdindeki değerinizi düşürecektir. Aracın altında bulunan verilerden yararlanarak sayfa açılış hızınızı arttırabilirsiniz.

Mobil uyumluluk faktörü, 2010 ve öncesinde sadece masaüstü bilgisayarlar odaklı çalışan internetin bugün büyük bir kısmını mobil unsurlar oluşturuyor. Google’da Hızlandırılmış Mobil Sayfa anlamına gelen AMP gibi konuyla alakalı birçok çalışmaya imza attı. Her geçen gün mobil cihazlara uyum sağlamış web siteleri hem SEO hem de kullanıcı bazında bir adım öne geçiyor. Siz de rakiplerinizin bir adım önüne geçmek ve mobil kullanıcıları tarafınıza çekmek istiyorsanız uyumluluk çalışmalarına bir an önce başlayın. Mobile First İndexing sistemi ile internette çoğunluğu oluşturan mobil kullanıcılara tamamen farklı sonuçlar gösterilir. Bu sonuçlar arasındaki yerinizi almak için doğrudan AMP sistemine de geçebilirsiniz.

Site haritası, web sitenizde tüm url adreslerinin kategorize edilip listelendiği bir xml dosyası oluşturun. Google’a neyin nerede olduğunu gösterip daha çok ve doğru sayıda index alırsınız. Aynı zamanda SEO bazında puanınızı da yükseltmiş olacaksınız. Bu mapı bir XML dosyası halinde ana dizinize yüklemeli ve www.siteadi.com/sitemap.xml url yapısında eklemelisiniz.

Robots.txt dosyası, basitçe anlatacak olursak hangi içeriklerin indexlenip hangilerinin indexlenmeyeceğini bu dosya ile belirlemeniz gerekmekte. Arama motorlarının görmesini istemediğiniz şeyleri buraya saklayabilirsiniz. Ve gene site haritanızdaki gibi www.siteadi.com/robots.txt şeklinde linkinizi ayarlamanız gerekmekte.

Peki, Dış SEO Nedir?

Dış Seo ise diğer sitelerden aldığınız referanslar yani Backlink’lerden ibarettir. Farklı bir web sitede sizin linkiniz paylaşılır ise bu, o siteden size verilmiş bir referanstır. İki türü bulunmakta, Do-follow ve No-follow şeklinde.

Basitçe ilkinde ben bu siteye kefilim, benim PR puanım ona yansısın ve bundan yararlansın derken diğerinde sadece bir yönlendirme yaptığınızı fakat herhangi bir güvence vermediğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Google’ın gözünde tabii ki Do-follow daha yararlı olmakla beraber diğeri de tamamen işe yaramaz değildir. İkisini dengeli olarak almakta fayda var.