Site Rengi

SEO nedir?

14.05.2020
127

 Seo yani Search Engine Optimization, dilimize çevrildiğinde ise Arama Motoru Optimizasyonu. Bütün bu kısaltmalara ve uzun kelimelere rağmen aslında SEO kavramı bir web sitenin arama motorlarının algoritmalarına göre düzenlenmesinden başka bir şey değildir. Yani arama motoru bir kriterler dizisi belirler ve uzman kişi bu kriterleri siteye uygular. Bu kriterler sürekli güncellenir fakat genel olarak bakıldığında bir takım standartların değişmediğini görüyoruz. Bunlarda başı Özgün İçerik kavramı çekiyor.

 Google ve pazar payı ona oranla pekte iç açıcı olmayan diğer arama motorları sizden, her şeyden önce kendi içeriğinizi yaratmanızı ve internete bir değer katmanızı istiyor. Eğer olurda farklı bir kaynaktan bir içeriği olduğu gibi alıp sitenize eklerseniz ve bu kaynak daha öncesinde Google tarafında İndex görmüşse, geçmiş olsun. Artık Sandbox’a yani Google’ın kara listesine girmeye hak kazandınız demektir. Elbette tek kopya içerik sizi oraya göndermeyecektir. Fakat bunu tekrara düşürdüğünüz takdirde artık bazı kelimelerde ilklere oynamak bir yana, alan adınızı aradığınızda kendinizi Google’da bulamamanız bile mümkün.

 Bir diğer değişmeyen standardımız ise açılış hızı. Google sitenizin masaüstü ve mobilde ne kadar hızlı çalıştığını ölçer ve sizi buna göre puanlar. Tamamen özgün ve kaliteli içerik yayınlayabilirsiniz fakat sayfa açılış hızınız düşükse, site içi özellikleriniz yavaş çalışıyorsa Google amcanın botları bunu fark edecek ve sizi acımasızca aşağı çekecektir. Aynı şekilde güvenlik zafiyetleriniz de size puan kaybettiren öğelerden. Eğer e-ticaret içeren bir işle uğraşıyorsanız ve SSL sertifikanız yoksa tarayıcınızın sol üstünde ’’Bu siteye bağlantınızın güvenli değil’’ ibaresini görebilirsiniz. Bu SSL gibi herhangi bir güvenlik katmanı ile sitedeki veri akışını şifrelememeniz kaynaklıdır. Hosting sağlayıcınızdan on dolar civarı bir ücrete bunu kolayca edinebilir ve Google’ın gözünde güvenilir bir konuma yükselebilirsiniz. Ayrıca bu sistem, sizin ve müşterilerinizin güvenliği açısından da olmazsa olmaz konumdadır.

Özgün içeriklerinizi paylaştınız, açılış hızınızı yükselttiniz ve güvenlik açıklarınızı kapattınız. Peki Seo bunlardan ibaret mi? Hayır. Daha birçok Backlink, tanıtım yazıları ve Google araçları ile yapılacak işlemler var. Bütün bunlarla vakit kaybetmeden projenize odaklanabilmeniz adına bir uzmana danışmanız sizin için en iyisi olacaktır. Bunun için ana sayfamızdaki en uygun fiyat garantisini verdiğimiz paketimizi inceleyebilirsiniz.